A kefír
2016.02.28. 05:43
A kefir története
A savanyított tejtermékek kialakulásáról nincsenek pontos évszámok és tudás a birtokunkban. Egy biztos, hogy kezdetben nem tudatosan savanyították a kifejt tejet őseink, hanem hűtés hiányában magától megsavanyodott a szabadlevegőn. Mondhatni, egy véletlennek köszönhetjük jelenlétüket. Majd felismerték előnyeiket, tartósságát, egészségre gyakorolt hatását. Mindezek után már tudatosan is foglalkozni kezdtek a tej savanyításával, illetve jótékony hatásainak kutatásával.
Az egyik, talán legegészségesebb savanyított tejtermékünket, a kefirt valószínűleg a törököknek köszönhetjük. Az elnevezés a "keif" szóból származik, amely ma is létező török szó, jelentése kellemes, élvezetes.
A kefir összetevői
A kefir nem csupán tejsavbaktériumokat, hanem élesztőgombát is tartalmaz, amely következtében a tejsav mellett széndioxid és kis mennyiségű alkohol is képződik benne (közel 0,8 százalékos alkohol tartalma már 1 liternyi kefir fogyasztása után akár szondával is kimutatható). Köztudott, hogy a Kaukázusban az átlagosnál jóval magasabb kort élnek meg az emberek, és ezt nem csupán jó levegőnek és a stressz mentes életmódnak köszönhetik. A megfelelő táplálkozás is kulcsfontosságú szerepet tölt be az életükben, ezen belül is a kefir rendszeres fogyasztása.
A kaukázusi kefir a normál kefirekhez hasonlóan tejsavbaktériumokat és élesztőgombát tartalmaz. Speciális összetevőinek köszönhetően azonban lényegesen több szén-dioxid keletkezik benne, amely folyamat még a hűtés és a csomagolás után sem áll le.
A kefir jótékony hatásai
A szén-dioxidnak köszönhetően a kaukázusi kefir nemcsak ízletes, és rendkívül frissítő, hanem egészséges is. A természetesen képződő szén-dioxid ugyanis pozitív hatást gyakorol az emésztésre. A tejsavas erjesztés során végbemenő fehérjebontás miatt a kaukázusi kefirben megnő az egészségvédő anyagok száma. Ezek gátolják bélrendszerünkben a káros mikroorganizmusok elszaporodását és méreganyag-termelését, továbbá karbantartják bélműködésünket. Rendszeres fogyasztásuk kellemes közérzetet biztosít, csökkenti a vérnyomást, erősíti az immunrendszert, és gátolja a rákkeltő anyagok képződését. A vér koleszterinszintje is kedvezően alakul, emellett hatásukra csökken a májban a zsírlerakódás, gyorsul a májregeneráció, és javul az összes ásványi elem felszívódása. Továbbá kisebb lesz a csontritkulás kialakulásának veszélye, hiszen a kalcium jobban épül be a csontokba, valamint a savanyú közeg miatt lassul a szervezetünkbe került C-vitamin lebomlása is. Az energiaszegény kefir fogyókúrázóknak és cukorbetegeknek is ajánlott.
A kefirt a Kaukázusban a tehéntej erjesztésével állítják elő. A kefir gombája a Basilius sancaoncián , ez okozza az erjedést. A kaukázusiak a kefirt víz helyett isszák és élelmiszerként fogyasztják. Valószínűleg a kefirnek is köszönhető, hogy az emberek itt igen magas átlagéletkort érnek meg és nem ismerik a tuberkolózist, a rákot és nincsenek emésztési zavaraik. |
Elkészítése:
A kefir gombát egy porcelán, vagy üvegedénybe kell helyezni (soha nem vas vagy fémedénybe). Dió nagyságú gombára 2,5 – 3 dl nyers és kb. 20 Co –ra hűtött (vagy melegíett) tejet kell önteni.
Az edényt légmentesen zárjuk le, hagyjuk állni a tejet 18- 20 Co – on sötétben ( pl. szekrényben –sötét zacskóban- , vagy dobozban) 12, 18, 24 vagy 36 óráig, legfeljebb 48 óráig. 48 óra után – ha friss tejet nem kap a gomba – a kefir gomba szétbomlik, elromlik!
Az erjesztési időtől függően lesz a kefir különböző mértékben más, aszerint különböző hatása van. A kefirt kiöntése előtt az üveg körkörös mozgatásával kissé fel kell rázni és tésztaszűrőn átszűrni (ne fémedénybe és ne fémszűrővel!).
A szűrőben visszamaradt gombákat azonnal fel kell önteni tejjel!
A kefirrel úgy kell bánni, mint a friss hússal, mert éppoly romlékony. Csak friss tejet szabad felhasználni, savanyított, aludttejet nem!
A gombákat soha nem szabad tej nélkül tartani, mert különben elpusztulnak (éhen halnak). Két-három naponta ajánlatos a gombákat langyos vízben átmosni, ugyanúgy az edényt is.
Figyelmeztetés:
A kefir gombát sem hűtőszekrényben, sem fénynek kitett helyen nem szabad tartani! A gombáról leszűrt kefirt már nyugodtan tarthatjuk hűtőszekrényben a felhasználásáig. A gomba 3 – 4 hét alatt kétszeresére szaporodik. Ha a ennyisége már túl sok, akkor meg lehet osztani és egy részét továbbadni.
Soha ne semmisítsük meg a gombákat, ahhoz túl drágák, értékesek. Adjunk belőle barátainknak, ismerőseinknek.
20 Co fok felett a gombák gyorsabban dolgoznak, alacsonyabb hőmérsékleten lassabban. A kefirt naponta kell fogyasztani, leginkább vacsora időben (önálló ételként is). Komolyabb megbetegedéseknél naponta egy litert kell inni. A kefir nem csak gyógyszer, hanem élelmiszer is. Fel lehet használni tejföl helyett saláták, szószok készítésénél.
Ha túl sűrűre sikerült a kefir – íze is szúrósabb-, egy kis friss tejjel hígíthatjuk és felkeverve fogyasztjuk. A 12 órás kefir könnyű hasmenést okoz, a 36- 48 órás pedig székrekedést.
Ø Idegbetegségek: 1 liter naponta az étkezési időben. Súlyos esetben egész életen át. Az álmatlanság gyógyszer beszedése nélkül is megszűnik. Az étvágyat visszaállítja, a depressziót megszünteti.
Ø Kelés, fekély: 1 liter naponta, míg a betegség tart. Két hetes fogyasztás után a gyomorfekély általában visszaszorul, sokak szerint hosszútávon megszűnik.
Ø Bronhitis: Egy liter naponta a tünetek elmúlásáig.
Ø Asztma: 1 liter naponta, a páciens gyógyszer nélkül is nyugodt.
Ø Vérszegénység: 1 liter naponta, felnőtteknél pár hét után kimutatható a javulás.
Ø Kiütés, ekcéma: 0,5 liter naponta. Ezen túl a kiütéses helyet néhányszor be kell dörzsölni és megszárítani. Éjszakára is hagyjuk rajta. A 14. nap után a súlyos ekcémák is gyógyulni kezdenek.
Ø Vérnyomás: 0,5 liter naponta rendben tartja a vérnyomást és normalizálja a testsúlyt.
Ø Magas vérnyomás: 1 liter naponta a szükséges ideig.
Ø Vese: 1 liter naponta.
Ø Fertőzés: 1 liter naponta diétával kombinálva.
Ø Sárgaság: 1 liter naponta, de erre a célra csak a 12 órás kefirt lehet használni. Legjobb lefekvés előttinni 3- 4 héten át.
Ø Székrekedés: 1 liter 12 órás kefir naponta. A széklet normalizálódik, ezután már 24 órás kefirt kell inni.
A kefir gyógyítólag hat a következő betegségekre:
Hurutok, gyomorégés, ütőér csomósodás, epepanaszok, hasmenés és székrekedés, megakadályozza a testben visszamaradt anyagok rothadását, kedvezően befolyásolja a betegségből lábadozó állapotot, állítólag anyatejpótló képessége is van.
Írta: Lipp Marianna
http://liliom.lapunk.hu/
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.